Poland logo

Las dla nas i przyszłych pokoleń

Zrównoważony rozwój

PotokWraz z rozwojem cywilizacji zmniejszała się powierzchnia lasów w Europie a rosła ich rola. Dziś dla większości z nas w lesie najistotniejsze jest to, co niematerialne – czyste powietrze i woda, dzika przyroda, cisza, piękno krajobrazu.

Coraz mniej dostrzegamy fizyczne korzyści – przede wszystkim drewno. Jednak mimo upływu setek lat jest ono nadal surowcem niezbędnym, którego niczym nie da się zastąpić. Jest surowcem doskonałym, którego produkcja nie powoduje emisji zanieczyszczeń, wręcz przeciwnie – daje nam życiodajny tlen. 

Zrównoważone leśnictwo to trudne zadanie i wyzwanie dla współczesnych leśników. Jest kluczem, łączącym wszystkie elementy, które składają się na nasze oczekiwania wobec lasu. W zrównoważonym leśnictwie jest miejsce dla przyrody, w tym szczególnie dla tych jej elementów, które są zagrożone eliminacją, jest miejsce dla człowieka który chce uciec od zgiełku miasta i jest miejsce na wykorzystanie drewna.

To metoda takiego zarządzania naszym ogromnym bogactwem, która pozwoli nam przekazać je naszym dzieciom i wnukom w przynajmniej równie dobrym stanie jak dziś.

Certyfikowane przez PEFC

Powierzchnia lasów: 325 mln ha

Liczba właścicieli lasów > 750 tys.

Liczba firm (CoC): 20 000