Poland logo

Las dla nas i przyszłych pokoleń

Europejskie miasta wybierają choinki z certyfikatem PEFC

Dec 21 2018

Boże Narodzenie jest tuż za rogiem. Oznacza to, że znów nadszedł czas, aby wspaniałe choinki rozświetliły centra miast. Co więcej, kilka miast europejskich wybrało jako choinki świąteczne jodły i świerki z certyfikatem PEFCświąteczne.

Tradycyjny prezent

Londyn rozpoczął świąteczny sezon w zrównoważonym stylu dzięki oświetleniu choinki na Trafalgar Square, tradycyjnego prezentu Norwegii dla Zjednoczonego Królestwa. 

Począwszy od 1947 roku Oslo wysyła corocznie drzewo do Londynu, jako wyraz wdzięczności i upamiętnienia brytyjskiego wsparcia podczas II wojny światowej, kiedy to norweski rząd i rodzina królewska żyli na emigracji w Londynie podczas okupacji Norwegii. 55-letni świerk ma 22 metry długości i został pozyskany z lasu z certyfikatem PEFC z rejonu Ostmarka, na obrzeżach Oslo. 

Solidarność w nieszczęsciu

Stolica Włoch jest gotowa na Święta Bożego Narodzenia. Palazzo del Quirinale i posiadłość Castelporziano ozdobiono dwoma jodłami, pochodzącymi z lasów Veneto i Trentino, z certyfikatem PEFC. 

Włoska Izba Deputowanych przygotowała choinkę z certyfikowanego przez PEFC lasu na płaskowyżu Asiago, przekazanego przez gminę Caltrano w Vicenzy. 

Z pobliskiego regionu Friuli Venezia Giulia pochodzi 23-metrowy świerk przystrojony na placu św. Piotra w Watykanie. 

Chociaż wszystkie obszary ofiarujące te drzewa były silnie dotknięte przez ulewne deszcze i wichury, które uszkodziły kilka włoskich lasów w październiku, choinki były na miejscu na czas.

Wybierając drzewka z certyfikatem PEFC, pochodzące z lasów dotkniętych kataklizmem, urzędnicy włoscy i watykańscy przesłali komunikat o dzieleniu się i przekazywaniu koncepcji zrównoważonego rozwoju i solidarności.

Wybór na rzecz zrównoważonego rozwoju

Imponująca choinka zdobi Grand Place w Brukseli, podobnie jak w 2011, 2013, 2015 i 2017 roku, tegoroczne drzewo pochodzi z lasu zarządzanego w sposób zrównoważony, z certyfikatem PEFC. 22-metrowa jodła pochodzi z Baelen w regionie Walonii w Belgii. 

 "W tym roku Bruksela po raz kolejny ma zaszczyt przyjąć ten wspaniały dar z Walonii. Jesteśmy dumni, że możemy postawić to drzewo na naszym pięknym głównym placu "- powiedział burmistrz Brussel Philippe Close. 

Wybierając choinkę z certyfikowanego przez PEFC lasu, te miasta i niezliczona ilość innych demonstrują swoje zaangażowanie i wsparcie w zrównoważonej gospodarce leśnej.

Stało się już tradycją, że jodła z certyfikatem PEFC wnosi świąteczną atmosferę do holu budynku parlamentu federalnego Hesji w Niemczech. Również w tym roku drzewo było darem od stowarzyszenia właścicieli lasów Hesji.

Dzięki certyfikacji PEFC zarówno firmy, jak i konsumenci są przekonani, że drzewa te pochodzą z lasów zarządzanych zgodnie z najsurowszymi wymogami środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi.