Poland logo

Las dla nas i przyszłych pokoleń

Przekaż swoją opinię na temat certyfikacji grupowej PEFC! Publiczne konsultacje rozpoczęte!

Dec 22 2017

 

Co to jest certyfikacja grupowa?

Certyfikacja grupowa to mechanizm, dzięki któremu grupy właściciele niewielkich lasów mogą się organizować, łączyć swoje zasoby i współpracować, aby uzyskać certyfikat. Dzięki temu certyfikacja staje się dostępna dla właścicieli małych lasów. Kluczem do udanej certyfikacji grupowej jest zrównoważenie potrzeby solidnego wdrażania naszych wymagań z potrzebą możliwie jak największej efektywności zasobów.

Co się zmieniło?

Certyfikacja grupowa działa poprzez połączenie audytu wewnętrznego i zewnętrznego. Ponieważ nie każdy właściciel jest kontrolowany, koszty są znacznie niższe, co ułatwia dostęp do certyfikatu. Oznacza to jednak, że audyt wewnętrzny musi działać bezbłędnie. 

Zmieniony standard zapewni nowe ramy dla wewnętrznego monitorowania i audytu w certyfikowanych grupach wraz z rozdziałem dotyczącym ‘oceny działania’. Obejmuje on ulepszone wymagania odnośnie audytu wewnętrznego, jak na przykład dotyczące grup próbkowania opartych na ryzyku, minimalnej wielkości próby a także wzmocnienie systemu zarządzania samej grupy.

Poprzez wzmocnienie audytu wewnętrznego możemy być pewniejsi, że wszyscy właściciele lasów w ramach grupy zarządzają swoimi lasami zgodnie z wymaganiami.

Konsultacje publiczne

Konsultacje trwają od 19 grudnia 2017 r. do 18 lutego 2018 r.

Więcej informacji (w języku angielskim) oraz linki do strony z możliwością zgłaszania uwag i komentarzy znajdują się tutaj

 

Szanowni Państwo,

System PEFC podlega właśnie cyklicznej nowelizacji, której jednym z jej elementów są publiczne konsultacje. Norma dotycząca grupowej certyfikacji gospodarki leśnej rozpoczyna całą serię tych konsultacji. Będziemy o nich sukcesywnie informować. 

Bardzo gorąco zachęcamy do udziału, bo od tego będzie w dużej mierze zależał kształt certyfikacji PEFC w naszym kraju. Proszę pamiętać, że certyfikacja gospodarki leśnej w Polsce, to certyfikacja grupowa.  

PEFC Polska