Poland logo

Las dla nas i przyszłych pokoleń

Rodzina PEFC powiększa się!

Jan 10 2017

pefc family 2016

"Byliśmy bardzo zadowoleni, witając trzech nowych członków krajowych Sojuszu PEFC", stwierdził Ben Gunneberg, sekretarz generalny PEFC International podczas Tygodnia Certyfikacji Lasów PEFC (Bali, Indonezja 14-18 listopada 2016). Chodzi o Macedonię, Rumunię i Tajlandię. Ten rok był dla nas niesamowity, mamy sześciu nowych członków krajowych i czterech międzynarodowych członków-interesariuszy. Takiego roku nie mieliśmy odkąd powstał PEFC czyli od ponad 16 lat! ". 

"Chcielibyśmy podziękować wszystkim organizacjom, które przyczyniły się do uzyskania przez nas członkostwa, szczególnie PEFC, który był naszym mentorem i wspierał nas w ciągu ostatnich lat", powiedział Pimjai Leeissaranukul z Federacji Tajskiego Przemysłu (FTI), po oficjalnym zatwierdzeniu Federacji jako przedstawiciela krajowego w PEFC.

István Toke z PEFC Rumunia stwierdził, że w ciągu ostatnich 25 lat w Rumunii zaszły wielkie zmiany we własności lasów, która zmieniła się ze 100% własności państwowej do struktury 50/50 - a proces restytucji nie jest jeszcze skończony. Mamy nadzieję, że krajowy system certyfikacji PEFC zostanie zatwierdzony pod koniec 2017 r., a nasze pierwsze certyfikaty ostaną wydane na początku 2018 r. 

Również Vladimir Stojanovski, Przewodniczący Rady na rzecz Zrównoważonej Gospodarki Leśnej Republiki Macedonii, wyraził zadowolenie z faktu, że jego kraj stał się członkiem PEFC. "Chciałbym podziękować za przyjęcie nas w rodzinie PEFC i za wsparcie w ciągu ostatnich kilku lat"- powiedział -"jesteśmy dumni z bycia częścią rodziny PEFC i mamy nadzieję, że zrobimy historyczny krok na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej w Macedonii, przyczyniając się do globalnych wysiłków w tym kierunku". 

Wszystkie trzy kraje pracują nad stworzeniem własnego system certyfikacji lasów. Dołączenie do grona członków PEFC jest ważnym etapem na drodze do jego uznania i wdrożenia. Jak powiedział Pimjai Leeissaranukul (FTI) nasza misja właśnie się zaczyna, a dzisiejszy dzień to dla nas kamień milowy”. 

Źródło: www.pefc.org