Poland logo

Las dla nas i przyszłych pokoleń

Choinki z certyfikatem PEFC w centrach miast europejskich

Dec 18 2014

choinka Mediolan-dużaChoinki z certyfikatem PEFC można w czasie Bożego Narodzenia znaleźć w całej Europie, ale jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia są Włochy - z kilkunastoma miastami i miasteczkami wybierającymi drzewka z certyfikowanych lasów w tym kraju. 

W Rzymie, świerki z certyfikowanych przez PEFC lasów w okolicach Val di Fiemme, w północno-wschodnich Włochach zdobią wszystkie dzielnice i przedmieścia tego miasta. Dwa największe drzewa, oba po 25 metrów, znajdują się przed Koloseum i na Piazza Venezia, w samym sercu miasta. 

W położonym na północy Mediolanie, choinka stojąca na Piazza Duomo – centralnym placu miasta – pochodzi z lasów Commezzadura, w regionie Trentino w północno-wschodnich Włoszech. Po Świętach drewno tego olbrzyma (o wysokości 30 metrów!) zostanie wykorzystane do budowy 60 ławek dla miejskich parków. 

We Florencji, 15 metrowa jodła z lasów z certyfikatem PEFC z Zoncolan, w regionie Friuli-Wenecja Julijska w północno-wschodnich Włoszech, zdobi słynny Piazza del Duomo. Ponadto szesnaście choinek z tego samego regionu można znaleźć na wielu placach tego miasta.

choinka-FlorencjaPozostając w Toskanii - Konsorcjum Leśne dell'Amiata, co stało się już zresztą tradycją w ciągu ostatnich lat, dostarczyło certyfikowane przez PEFC jodły do gmin Grosseto, Arcidosso, Castel del Piano, Seggiano, Castell'Azzara, Santa Fiora, Montalcino, Roccalbegna, Semproniano, Cinigiano i Siena.

Jednak nie tylko we Włoszech można podczas tegorocznego Bożego Narodzenia znaleźć certyfikowane przez PEFC choinki. W Strasburgu, we Francji, 30 metrowa choinka zdobiąca Place Kleber, centralny plac miasta, jest z certyfikowanych przez PEFC lasów Bresse we wschodniej Francji. W Danii, piękna 22 metrowa certyfikowana przez PEFC choinka z lasu Gribskov jest postawiona na Placu Ratuszowym w Kopenhadze. 

Corocznym darem Norwegii dla Wielkiej Brytanii jest choinka, tym razem także z lasów certyfikowanych przez PEFC w okolicy Østmarka tuż Oslo. Choinka będzie 68 z kolei drzewem bożonarodzeniowym przekazanych przez Oslo do Londynu! 

W Niemczech parlament Hesji otrzymał w prezencie od stowarzyszenia właścicieli lasów w Hesji certyfikowaną przez PEFC choinkę. Ta 5 metrowa jodła kaukaska pochodzi z jednego z lokalnych lasów certyfikowanych przez PEFC i jest obecnie wystawiona w hallu parlamentu.